Kasa czy drukarka? Które urządzenie fiskalne wybrać?


Do ewidencjonowania przychodów w firmie wykorzystuje się urządzenia fiskalne. Korzystanie z nich wynika z obowiązku, jaki przepisy nakładają na przedsiębiorców oferujących sprzedaż detaliczną. Do podstawowych systemów kasowych, z których korzystają właściciele sklepów lub mniejszych bądź większych przedsiębiorstw, zalicza się kasy i drukarki fiskalne. Oba urządzenia znacząco się różnią m.in. pod względem obsługi oraz możliwości. Czego dokładnie dotyczą te różnice i który z tych sprzętów wybrać do swojej firmy?

Jakie są różnice między kasą a drukarką fiskalną?

Podstawowa różnica między kasą a drukarką fiskalną dotyczy obsługi. Kasy fiskalne to samodzielne urządzenia, które nie wymagają podłączenia do komputera. W przeciwieństwie do nich drukarki nie działają bez współpracy z zewnętrznymi sprzętami. W ich przypadku połączenie z komputerem okazuje się niezbędne. Oba urządzenia różni też zakres działań, jakie można zrealizować przy ich użyciu. I choć zarówno kasy fiskalne, jak i drukarki wykorzystuje się w celu drukowania paragonów fiskalnych, o wiele więcej możliwości zapewniają te drugie. Drukarki fiskalne wspierają system sprzedażowy w wielu aspektach. Dzięki nim można np. przeprowadzić analizę przychodów, wystawić faktury VAT czy też pozyskać bieżące informacje o stanach magazynowych. Takich możliwości kasy fiskalne nie zapewniają.

Na które urządzenie fiskalne się zdecydować?

Wybór odpowiedniego urządzenia fiskalnego zależy przede wszystkim od wielkości działalności. Kasy fiskalne dobrze sprawdzają się w przypadku niewielkich przedsiębiorstw z nieszczególnie rozbudowaną bazą ofertową. Niezastąpione okazują się też w małych sklepach, w których nie ma bezpośredniego dostępu do komputera. Warto je też wybierać tuż po rozpoczęciu swojej działalności. Drukarki fiskalne z kolei najlepiej spełniają swoje funkcje w sklepach z dużą ilością asortymentu. Dobrze spisują się m.in. na stacjach paliw, w marketach oraz w sklepach ze sprzętem RTV i AGD. Są też zwykle lepszym wyborem, gdy w firmie na co dzień korzysta się z komputera.

Wróć