Kasy fiskalne online a standardowe kasy fiskalne. Porównanie


Do rejestrowania obrotu oraz kwot podatku wykorzystuje się kasy fiskalne. Korzystanie z kas nie zależy od preferencji właścicieli firm, ale jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów do prowadzenia ewidencji transakcji przy zastosowaniu kas fiskalnych zobowiązani się przedsiębiorcy, który dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych. Jeśli przepisy nie wskazują na konieczność korzystania z określonego urządzenia, przedsiębiorcy mogą sami zdecydować, czy będą korzystać ze standardowych kas fiskalnych, czy z kas fiskalnych online. Czym różnią się te formy rejestracji sprzedaży? Sprawdzamy poniżej.

Czym kasy fiskalne online różnią się od standardowych kas?

Podstawową różnicą między kasami fiskalnymi online a kasami standardowymi jest konieczność zapewnienia dostępu do internetu w przypadku tych pierwszych urządzeń. Kasy fiskalne online rejestrują sprzedaż, automatycznie przesyłając dane o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas. Tym, co różni oba urządzenia, jest także sam sposób rejestracji danych. W standardowych kasach fiskalnych informacje o sprzedaży zapisuje się na nośnikach zewnętrznych takich jak karty pamięci. Dane dotyczące transakcji w przypadku kas fiskalnych online zapisywane są z kolei na nośniku wewnętrznym, do którego dostęp mają wyłącznie uprawnione osoby. W porównaniu do standardowych kas fiskalnych informacje o transakcjach zapisane online są lepiej chronione i nie docierają do niepowołanych osób.

Dzięki kasom fiskalnym online istnieje również możliwość generowania e-paragonów, co wpływa m.in. na zachowanie porządku w dokumentacji. Poza tym, kasy fiskalne online tak samo, jak standardowe kasy fiskalne drukują paragony papierowe oraz raporty podsumowujące transakcje w danych okresach sprzedażowych. Użytkowanie obu rodzajów kas w zasadzie się nie różni. Ich obsługa jest praktycznie identyczna, a ich posiadanie tak samo nakłada na właścicieli urządzeń obowiązek przeprowadzania okresowych przeglądów technicznych. Na korzyść kas fiskalnych online przemawia dodatkowo możliwość przeprowadzania zdalnych aktualizacji oraz łączenia urządzenia z innymi sprzętami.

Wróć